O egzaminie
Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zależy tylko od twoich umiejętności. Składa się na to wiele czynników. Dla bardzo wielu osób egzamin wiąże się z ogromnym stresem i to właśnie on często bywa przyczyną negatywnego wyniku.
Przygotowując się do egzaminu nie zapominajmy o przygotowaniu psychicznym. Każdy z nas ma swoje sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, ale na pewno poczujemy się pewniej jeśli będziemy dobrze rozumieć przepisy. Może ci też pomóc zapoznanie się z dokładnymi kryteriami oceniania na egzaminie i przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu. Poznaj swoje prawa.
Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Idziesz zdać egzamin a nie go oblać. Nie ulegaj przesądom, że za pierwszym razem nie można zdać! A nawet jak się tobie nie powiedzie to nie oznacza to porażki! Zawsze możesz przystąpić kolejny raz!
Osoba starająca się o prawo jazdy musi złożyć w jednostce uprawnionej do przeprowadzania egzaminu państwowego następujące dokumenty:
*jedną fotografię bez nakrycia głowy (3,5x4,5 cm),
*dowód zapłaty za egzamin,
*orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
*zaświadczenie o ukończeniu przez kandydata kursu z zakresu szkolenia podstawowego,
*zaświadczenie o ukończeniu przez kandydata kursu z zakresu szkolenia dodatkowego, jeżeli trzykrotnie uzyskał wynik negatywny z egzaminu teoretycznego lub praktycznego.
Część praktyczna egzaminu państwowego obejmuje sprawdzenie:
Umiejętności wykonywania zadań określonych dla danej kategorii uprawnień - przewidzianych do wykonania na placu manewrowym, przedstawionych w poniższej tabeli:Umiejętność wykonania w ruchu drogowym, co najmniej zadań określonych w poniższej tabeli zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem.
* Dotyczy miast posiadających przejazd kolejowy lub skrzyżowanie dwupoziomowe położone w odległości nie większej niż 2,5 km od placu manewrowego ośrodka egzaminowania.
** Dotyczy miast z komunikacją tramwajową.
W przypadku egzaminu praktycznego prowadzonego w zakresie prawa jazdy kategorii B1 lub B, egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut jeżeli został wykonany program egzminacyjny i wynik egzaminu jest pozytywny.
Osoba egzaminowana uzyskuje negatywny wynik egzaminu praktycznego w następujących sytuacjach:
I. Plac manewrowy:
Egzamin zostaję przerwany jeżeli nastąpi:
*Bezpośrednie stworzenie zagrożenia dla zdrowia lub życia osób.
*Przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk
*Najechanie na pachołek lub tyczki.
*Dwukrotnie nieprawidłowo wykonane to samo zadanie egzaminacyjne
II. Ruch drogowy:
Egzamin zostaję przerwany jeżeli nastąpi:
*Dwukrotnie nieprawidłowo wykonane to samo zadanie egzaminacyjne
*Zachowania osoby egzaminowanej świadczą o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
*Osoba egzaminowana spowodowała zagrożenie dla zdrowia lub życia uczestników ruchu
*Osoba egzaminowana naruszyła przepisy ruchu drogowego
Źródło:www.word.konin.pl